


Borovice (Pinus brutia), nebo též borovice kalábrijská dostala jméno podle oblasti, kde byla poprvé botanicky popsána. Je to strom dosahující výšky až 30 m a pochází z východního Středomoří. Nalezneme ji ve východním Řecku, na Krétě, Kypru i v jižní Itálii. Má ráda severní a východní svahy do výšky 1500 metrů. Kůru má oranžově-červenou, tlustou a hluboce rozpraskanou.
Specifikem této borovice je, že její mízu vyhledávají a sají mšice jménem Marchalina hellenica. To borce stromu sice nijak zvlášť neškodí, ale díky jejímu dráždění borovice vylučuje jako přebytek cukru smůlu, který je vyhledávaný a velmi oblíbený včelami medonosnými. Takto vzniká zvláštní příjemná a výrazná chuť borovicového medu s významnými léčebnými účinky.
V antické mytologii byly borovice považovány za sídla nymf- dryád, podobných našim rusalkám a stromy pak byly zasvěcovány především Panovi(řecký bůh lesů), Dionýsovi, i samotnému Diovi.
Šišky borovice bývaly symbolem plodnosti a významně ceněnou obětinou. Podle staré řecké báje byla Nymfa Pitys proměněna žárlivým milencem Boreásem právě v borovici a pryskyřice, kterou mají včely tak rády jsou prý její slzy.
Borová silice obsahuje celou řadu prospěšných terpenů, kterými obohacuje med. Pro kosmetické přípravky se ale důležité éterické oleje získávají parní destilací čerstvých větviček, jehlic a šišek stromu.
Tyto účinné látky mají zklidňující, analgetické a antibakteriální účinky. Proto jsou často, kromě kosmetických přípravků a mýdel, s oblibou se používány také v aromaterapii, nebo v lékařství jako součást různých hojivých a masážních mastí pro potlačení obtíží, způsobených revmatismem, při bolavých kloubech, nebo artritidě.
Léčí také pohmožděniny a drobná poranění, slouží k potírání při kožních onemocnění, jako je např. lupenka, extrakty se přidávají i do koupelí. Při inhalaci uvolňují extrakty z borovice nemocné horní cesty dýchací. Jejich příjemná vůně nám pomáhá i při aromaterapii čistit a uvolňovat mysl a ulevovat od všudypřítomného stresu.
Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační. V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením.