


Hojník horský (Sideritis syriaca), krétský horský čaj, nebo též Malotira je vyjimečná
léčivá bylina, která roste endemicky v horách ostrova Kréta. V létě kvete malými žlutými květy a její výskyt se dramaticky snižuje nekontrolovaným divokým sběrem. Za vše může její pověst "zázračné byliny, která jinde neroste".
Terapeutické využití Sideritisu je známé od nepaměti a písemně jej poprvé zmiňuje v prvním století řecký lékař, lékárník a botanik Pedanius Dioscorides, který je autorem pětidílného bylinného lékopisu De Materia Medica. Informace a instrukce z této publikace byly v medicíně a léčitelství využívány po více než 15 století.
Malotira byla ceněna jako všelék i mezi vojáky. Její rodové jméno syriaca pochází z řeckého "železo" nejspíš proto, že se bylina využívala k hojení ran, způsobených tímto typem zbraní.
Krétský horský čaj je divoká bylina, která se od nepaměti používá při prevenci proti osteoporóze. Je ale účinná i při dýchacích potížích, nachlazení a chřipce, nebo problémech s trávením. Vysokým obsahem minerálů (zinku, hořčíku, sodíku, kobaltu, mědi a železa) stimuluje imunitu, snižuje horečku a má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Svými antioxidačními vlastnostmi pomáhá s prevencí protizhoubným nemocem.
Těchto výjimečných vlastností se využívá v přírodní kosmetice, kde jsou jeho složky účinné proti projevům stárnutí pokožky. Sideritis syriaca též chrání před UVA/UVB zářením a kožními onemocněními způsobenými nadměrným sluněním.
Malotira se též tradičně používá jako čaj, nebo dochucovadlo.Je známo, že při pravidelném pití odvaru z malotiry, je možné si zachovat i ve vyšším věku přirozenou barvu vlasů. Čaj z hojníku též podporuje léčbu infekcí močových cest, rozpouští ledvinové kameny a celkově přispívá k očistě těla od škodlivých látek.
Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační. V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením. Pedanius Dioscorides