Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
6 důležitých přírodních látek v kosmetice
08.03.2023 Příroda
6 důležitých přírodních látek v kosmetice
V tomto článku naleznete odpovědi na často kladené otázky. 🌿Odpovídá autor naší kosmetiky Mgr. Evangelos Kastrinakis. číst celé
Video: ČT na Krétě Video: ČT na Krétě
Série devíti dokumentů o krétských zvycích, tradicích a úžasné krétské kuchyni, natočených s Mirkem Donutilem na Velkém ostrově v letech 2015-2016. číst celé
O značení přírodní kosmetiky O značení přírodní kosmetiky
Na začátku roku 2022 stále není jasný předpis určující množství přírodních látek v přírodní kosmetice. číst celé
Zobrazit všechny články
Olivový list

Olivový list využívá v medicíně řada národů již od nepaměti. Olivové listy a výtažky z nich jsouolivový květ používány, jako látky povzbuzující imunitní systém a zpomalující procesy vedoucí ke stárnutí. Fungují jako přírodní antibiotika, nebo lék při cukrovce. Klinické testy prokázaly jejich účinky na snížení krevního tlaku, průchodnost a  rozšiřování cév, hladinu glukózy a cholesterolu v krvi.  Farmakologické testy zase potvrzují antibakteriální, antifungicidní a protizánětlivé účinky. Oznámení, že tekutý extrakt z čerstvých olivových listů má téměř dvojnásobnou antioxidační účinnost, ve srovnání s výtažkem ze zeleného čaje a o 400% vyšší účinnost, než vitamín C, vzbudilo nedávno značnou mediální pozornost.

Lístky pochází z olivovníku( Olea europae), což je stálezelený strom, nebo keř původem ze zemí Athena a její zrozeníStředomoří, Asie a částí Afriky.Je vysoký  8–15 metrů a nejlépe prospívá na kamenité půdě v pobřežních oblastech  s dostatkem slunných dní.

Olivovník je znám již od starověku a pěstuje se více než 7000 let. V bibli se uvádí, že olivovou ratolest přinesla holubice na Noemovu archu a oznámila tak, že povodeň skončila.
Podle řecké mytologie byl olivovník darem b
ohyně moudrosti, řemesel a chytře vedené války Athény, která se na Akropoli utkala v souboji s bohem moře Poseidonem o patronát nad městem a souboj vyhrála. Následně městu věnovala první olivovník a to se z vděčnosti pojmenovalo podle ní – Athény.

Na Krétě byly  olivy komerčně pěstovány již před 5 000 lety a stali se zdrojem prosperity a bohatství Mínojské civilizace.  Z analýzy letokruhů víme, že řada olivovníků je na ostrově  i dnes starších  2000. let.
V průběhu historie se olivy staly symbolem míru, moudrosti, slávy, plodnosti, moci a čistoty a již řada antických, řeckých a římských spisů zdůrazňuje příznivý vliv a vlastnosti oliv,
olivovník stromolivového oleje i výtažků z listů.olivovník

Po 16. století přivezli Evropané olivovník do Nového světa a s jeho pěstováním se začalo v Kalifornii, Mexiku, Peru, Chile a Argentině. Odhaduje se, že dnes je na světě asi miliarda olivovníků, ale převážná většina z nich roste a plodí ve středomoří.

Produkty olivovníku jsou pro nás velmi cenné. Ovoce je bohaté na olej, který se používá nejen k výrobě olivového oleje pro kuchyni, ale i při výrobě mýdla a v kosmetickém průmyslu.
 

V roce 1908 Bourquelot a Vintilesco izolovali hořký glukosid (strukturálně klasifikovaný jako iridoid) z olivových listů a pojmenoval ho oleuropein.V roce 1960 vědci z Holandska dále izolovali kyselinu elenolovou (monoterpen), která je silnou antibakteriální látkou.Později v téže dekádě vědci z americké farmaceutické společnosti (Upjohn CA. a Kalamazoo MI.) prokázali v laboratorních podmínkách  pozoruhodné vlastnosti této kyseliny elenolové, spočívající především v bránění množení virů a bakterií, bez poškození hostitelských buněk.

 

               

           Oleuropein                                            Elenolic acid

Výtažky z olivových listů se ukázaly jako prospěšné pro lidské zdraví díky přítomnosti bioaktivních olivový stromsložek, jako jsou antioxidanty oleuropein  a hydroxytyrosol, antimikrobiální kyselina elenolová a několik polyfenolů a flavonoidů včetně oleokantalu.
Výrobky z olivových listů se běžně používají k boji proti běžnému nachlazení a chřipce, kvasinkám a virovým infekcím, jako je těžko léčitelná Epstein-Barrova choroba, pásový opar a herpes. Olivový list snižuje lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) snižuje krevní tlak, zvyšuje průtok krve uvolněním tepen a obecně zlepšuje stav srdce.

Antioxidační vlastnosti olivového listu chrání tělo před nepřetržitou aktivitou volných radikálů. Nedávné předběžné vědecké poznatky o olivových listech ukázaly, že jeho antioxidanty jsou účinné při léčbě nádorů a různých typů rakoviny, jako je rakovina jater, prostaty a prsu.


Olivový list se používá pro přípravu kapalných koncentrátů, suchého listového čaje, listového prášku nebo kapslí. Čerstvé listové tekuté extrakty získávají na popularitě díky širší nabídce bioaktivních látek, které obsahují.

Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační.  V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením.

 


Novinky z našeho blogu

6 důležitých přírodních látek v kosmetice
08.03.2023 Příroda
6 důležitých přírodních látek v kosmetice
V tomto článku naleznete odpovědi na často kladené otázky. 🌿Odpovídá autor naší kosmetiky Mgr. Evangelos Kastrinakis. číst celé
Video: ČT na Krétě
Video: ČT na Krétě
Série devíti dokumentů o krétských zvycích, tradicích a úžasné krétské kuchyni, natočených s Mirkem Donutilem na Velkém ostrově v letech 2015-2016. číst celé
O značení přírodní kosmetiky
O značení přírodní kosmetiky
Na začátku roku 2022 stále není jasný předpis určující množství přírodních látek v přírodní kosmetice. číst celé
Video: Ierapetra - perla jihovýchodní Kréty
Video: Ierapetra - perla jihovýchodní Kréty
Dnes navštívíme Ierapetru, další krétské město, které má již od minojského období v historii Kréty důležité místo. Řecké a později i římské město se n... číst celé

logo zásilkovnaOSOBNÍ ODBĚRlogo DPDIn time logologo visalogo mastercardlogo maestrologo bankovní převodlogo dobírka

| Vše o nákupu

V ČR doručujeme za 1-2 pracovní dny. V případě zpoždění Vás dopravce informuje pomocí SMS. Poštovné a balné je od 89 Kč, při osobním odběru, nebo nákupu nad 1500 Kč zdarma.

| Osobní odběr

zásilkovna 

Výdejna PROFIPLANTS s.r.o.

| ZÁKAZNICKÝ SERVIS
Mínojci.cz
© 2022 Minojci.cz - Všechna práva vyhrazena - Designed by Freepik
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz