Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

Mínojská Civilizace

Mínojci byli první velmi úspěšnou evropskou civilizací doby bronzové a ovládali Krétu a téměř celé středomoří více jak 1000 let. Jejich nebývalý kulturní a hospodářský rozmach se datujeme přibližně mezi roky 2700 až 1500 př. n. l. 

Rozlehlá města, okázalé paláce plné uměleckých děl a nádherně zpracovaných předmětů denní potřeby nás nepřestávají udivovat svou krásou již od svého znovuobjevení vykopávkami na počátku 20. století.

Video: 3D rekostrukce palácového komlesu Knossos nedaleko Heraklionu na Krétě.

Kolem roku 1500 př. n. l. došlo na ostrově Santorini, vdáleném jen asi 120 km na sever od Kréty, k mohutné explozi sopky Théra. Archeologické nálezy dokládají následnou obří vlnu tsunami, která poničila krétské pobřeží do vzdálenosti až 20km od pobřeží a zkázu dokončily požáry a spad několika metrů prachu, popela a kamení. Při šířce střední Kréty 60 km to v podstatě znamená devastaci celého ostrova. Při jen težko představitelném výbuchu bylo do vzduchu vymrštěného obrovké množství vulkanické hmoty a kamení, které na ostrov a jeho okolí dopadalo několik hodin z výšky až 35 km.

Archeologové si nejsou zcela jisti, zda pouze tato katastrofa zapříčina konec tak mocné civilizace. Je ale velmi pravděpodobné,  že na její zánik měla podstatný vliv.

Knossos-KrétaJiž po roce 1450 př. n. l. totiž došlo na oslabené Krétě ke vpádu Achájců z řecké pevniny, kteří s sebou přinesli svou Mykénskou kulturu a mínojská civilizace začala postupně zanikat.

Ve své době ovládali minojci hospodářsky, vojensky i kulturně téměř celé středomoří, proto jejich města, jako např. Knóssos, Malia, nebo Faistos, nemusela být opevněna. 

Mínojská společnost byla již tehdy řízena centrálně, z honosných paláců, obklopených městy a do těchto středisek moci byla z celé říše svážena hospodářská produkce, která byla následně dle potřeb přerozdělována zpět do říše. Na ostrově proto bylo v této době, nejspíš i z administrativních důvodů, vyvinuto písmo, zvané  lineární, které nebylo dosud rozluštěno.

Minojskou civilizaci vykopávkami objevil a pojmenoval po bájném králi Mínoovi, na počátku minulého století, archeolog Arthur Evans.  Odkud minojci přišli, jejich původ, ani původ jejich kultury však není dosud známý.


S jistotou ale víme, že to byla nejstarší velká, úspěšná a na svou dobu velmi moderní  evropská civilizace.  Minojské ženy měly stejná práva,  jako muži a byly velmi svobodomyslné. Zcela samozřejmě se zúčastňovaly aktivně společenského i sociálního života.   Pozoruhodné rovněž je, jak mimořádný zájem projevovaly o svůj vzhled.  Staraly se intenzivně o svůj zevnějšek, obličej, tělo i vlasy, aplikovali pravidelně olivovou kosmetiku, nosily speciální účesy a zdobily se šperky.   Vykopávky a následné výzkumy i potvrdily skutečnost, že minojské ženy instinktivně věděly o tajemstvích olivového oleje. Tušily, že je nejdůležitější pro jejich krásnou pokožku i vlasy. 

Nejnovější články
Článků na stránku 4080120

Novinky z našeho blogu

6 důležitých přírodních látek v kosmetice
08.03.2023 Příroda
6 důležitých přírodních látek v kosmetice
V tomto článku naleznete odpovědi na často kladené otázky. 🌿Odpovídá autor naší kosmetiky Mgr. Evangelos Kastrinakis. číst celé
Video: ČT na Krétě
Video: ČT na Krétě
Série devíti dokumentů o krétských zvycích, tradicích a úžasné krétské kuchyni, natočených s Mirkem Donutilem na Velkém ostrově v letech 2015-2016. číst celé
O značení přírodní kosmetiky
O značení přírodní kosmetiky
Na začátku roku 2022 stále není jasný předpis určující množství přírodních látek v přírodní kosmetice. číst celé
Video: Ierapetra - perla jihovýchodní Kréty
Video: Ierapetra - perla jihovýchodní Kréty
Dnes navštívíme Ierapetru, další krétské město, které má již od minojského období v historii Kréty důležité místo. Řecké a později i římské město se n... číst celé

logo zásilkovnaOSOBNÍ ODBĚRlogo DPDIn time logologo visalogo mastercardlogo maestrologo bankovní převodlogo dobírka

| Vše o nákupu

V ČR doručujeme za 1-2 pracovní dny. V případě zpoždění Vás dopravce informuje pomocí SMS. Poštovné a balné je od 89 Kč, při osobním odběru, nebo nákupu nad 1500 Kč zdarma.

| Osobní odběr

zásilkovna 

Výdejna PROFIPLANTS s.r.o.

| ZÁKAZNICKÝ SERVIS
Mínojci.cz
© 2022 Minojci.cz - Všechna práva vyhrazena - Designed by Freepik
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz