Muškát (Pelargonium odoratissimum) je stálezelený malý keř se zelenošedými listy a načervenalými květy, které vyžadují celoročně plné slunce. Kvete od května do srpna, některé šlechtěné kultivary až do prvních mrazů. Na půdu, ani na zálivku není nijak zvlášť náročný. Vyskytuje se většinou v tropických a subtropických oblastech, kde roste často jako okrasná květina, ale i jako léčivka, nebo odpuzovač obtížného hmyzu.
Listy muškátu jsou silně aromatické a ve středomoří se používají běžně v kuchyni k aromatizaci čaje, omáček, želé, dortů, dezertů, nebo i kávy.
V lidovém léčitelství se muškátový čaj používá především k uvolňováním horních cest dýchacích, k uvolnění svalů, ke snížení horečky, jeho inhalace usnadňuje odkašlávání, pomáhá mírnit příznaky astmatu, léčí nachlazení i chřipku. V Jižní Africe se přípravek z listů často žvýká jako stimulant srdeční činnosti, v severním Maroku se užívá ke zmírnění kašle a uvolnění dýchacích cest.
Esenciální olej muškátu obsahuje methyleugenol, fenchon a limonen isomenthon. Z těkavých látek to jsou předevšímflavonoly (myricetin quercetin kaempferol), proanthocyanidiny, volná kyselina ellagová a ellagitanniny. Tento olej má mírné antibakteriální účinky, brání šíření plísní a infekcí. Celkově pak posiluje imunitu a obranyschopnost organismu, což ho předurčuje k použití v lécích a přírodní kosmetice.
Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační. V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením.