


Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je až deset metrů vysoký strom, pocházející ze Středomoří, jehož plody se nazývají svatojánský chléb. Právě touto rostlinou se měl živit Jan Křtitel, díky čemuž se mu podařilo přežit v bezútěšných podmínkách pouště. Tato stará kulturní plodina je v současnosti vlivem pěstování planě rozšířena po celém Středomoří.
V minulosti se běžně používaly semena rohovníku jako závaží drahých kamenů. Váha a velikost semen se totiž nikdy nemění a je vždy u všech plodů stejná a díky rozšíření rohovníku, jsou plody všude běžně dostupné. Semenům se v arabštině říká karub, z čehož vznikl posléze i český název karát (hmotnosti-ct) Od počátku dvacátého století je tento systém standardizován a jeden karát je 0.2 gramu.
Rohovník obsahuje množství tělu prospěšných vitamínů a minerálů, které účinně hydratují pokožku, proto jej můžeme nalézt i jako součást přírodních hydratačních krémů.
Solidus, mince ryzího zlata z pozdního římském období, vážila stejně, jako 24 semen rohovníku, tedy asi 4,5 g. Karát (ryzosti-kt) se tak postupem času i měřítkem ryzosti zlata. Pro názornost, dvanácti karátové zlato tak obsahuje pouze polovinu ryzího zlata.
Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační. V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením.