


Cist krétský (Cistus creticus), Aladania, Skalní růže, pochází ze Středomoří a jeho metr vysoké keře, plné krásných růžových květů, dodnes rostou přirozeně v krétských horách, běžně do nadmořské výšky až dvou tisíc metrů. Cist krétský obsahuje nejvyšší koncentrace pro lidský organismus velmi prospěšných, vitamínů a polyfenolů, a řadí se tak mezi nejžádanější a nejobchodovanější ze všech evropských rostlin.
Cist je ve Středomoří poměrně hojně rozšířený. V celém Řecku se vyskytuje z této čeledi asi dvacet druhů, a většina z nich je od nepaměti využívána pro své terapeutické, léčivé vlastnosti, nebo při náboženských obřadech.
Cistus Creticus však mezi nimi naprosto vyniká, a jeho prospěšnost pro lidské zdraví je násobně vyšší než u ostatních druhů. Je to endemit, který nenajdeme nikde jinde na světě. Ke své dobré prosperitě vyžaduje specifické horké klima (skalní růže), slunce, dostatek vláhy a čisté životní prostředí. Roste tak pouze na Krétě, a zde je také stále vysoce ceněn, již od antických dob.
Svými žláznatými chloupky vylučují listy cistu vonnou pryskyřici zvanou ladanum, nebo též labdanum, která je také společně s odvarem z byliny, po staletí hojně využívána celém Středomoří v tradičním léčitelství, především k ochraně srdce, detoxikaci organismu a jako velmi silné přírodní antivirotikum.
Cist krétský můžeme nazvat superrostlinou,
protože obsahuje velké množství tělu prospěšných látek, které působí jako silné antioxidanty. Pomáhá při zažívacích, žaludečních a střevních potížích, usnadňuje vykašlávání, působí jako antiartritikum (k léčbě zánětů kloubů), analgetikum (protizánětlivost), antikonvulzivum (prevence epileptických záchvatů) a působí proti nespavosti a na celkové zklidnění organismu.
Labdanum z květů a listů cistu obsahuje organické diterpeny, které mají podle odborných studií antimikrobiální a cytostatické schopnosti (zabraňují množení buněk při tvorbě nádorů).
Listy cistusu také obsahují ve velkém množství polyfenoly (nejvíce ze všech zkoumaných rostlin), které jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi (ochrání před volnými radikály).
LEFO, ústav pro výživu a životní prostředí v německém Ahrensburgu, studoval účinky Cistu krétského na lidský organismus:
• Obsahuje třikrát více antioxidantů než zelený čaj.
• Ochrání srdce čtyřikrát lépe, než červené víno, a je dvakrát silnější než čerstvá citronová šťáva.
Přírodní extrakt z cistu, obsahuje mimořádně účinnou kombinaci antioxidantů a již jeden šálek čaje z cistu má stejný účinek, jako doporučená denní dávka vitamínu C.
• Profesor Claus Peter Siegers z univerzity v Lübecku uvádí, že cist detoxikuje naše tělo od cigaretového kouře vyplavováním toxických těžkých kovů, pocházejících i například ze znečištěného životního prostředí.
• Dále pak pomáhá při mnoha houbových a plísňových infekcích, účinně bojuje proti mnoha škodlivým mikroorganismům, jako jsou koliformní bakterie nebo helicobacter. Pomáhá léčit různé záněty v těle a poskytuje tak úlevu při potížích v našem trávicím systému. článek na LIDÉ a ZEMĚ
• Nejvýrazněji ale působí, v podobě přírodního extraktu jako velmi silný nástroj, proti chřipkovým virům, a to včetně H1N1 a H7N7.
• Brání oxidaci lipidů v krvi, zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu na úkor „špatného“LDL, který je zodpovědný za aterosklerotické ischemické srdeční choroby. Cist díky svému protizánětlivému účinku snižuje riziko vzniku krevních sraženin.
• Cist také významně snižuje oxidační poškození tkání, což může podle některých studií zvýšit odolnost lidského těla proti zhoubnému bujení.
Působení Cistu na pokožku a jeho kosmetické využití:
Aladanie vyniká velkou schopností ničit volné radikály, které lidskému organismu škodí a jsou klíčovým faktorem předčasného stárnutí nejen pokožky. článek na deník.cz
Testy profesora G. Wiese prokázaly, že dlouhodobým užíváním krémů nebo olejů obsahujících extrakt z cistu, se u pacientů s neurodermatitidou výrazně snižují příznaky tohoto onemocnění. Důvodem úspěšné léčby cistem jsou jeho bioflavinoidy, které od nepaměti pomáhají nejen ve Středomoří při léčbě kožních onemocnění, při alergiích, podráždění pokožky, nebo hemoroidech. Cist pokožku stimuluje a podporuje její regeneraci, pomáhá hojit drobná poranění, vředy a akné, zpomaluje též projevy stárnutí pleti.
Esenciální cistový olej je používán nejen v kosmetice a parfumérii, ale i v potravinářství do cukrovinek, nebo i jako koření do pokrmů. Pro své antibakteriální účinky se přidává i do mýdel. Esenciální olej z cistu krétského je základní přísadou nejkvalitnějších regeneračních obličejových krémů proti vráskám a stárnutí pokožky. článek na lidovky.cz
Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační. V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením.