


Oslí mléko je mléko samice osla domácího (Equus asinus) a jeho obliba pro kosmetické účely i kojeneckou výživu je známá od starověku, kdy o jeho léčivých vlastnostech psal, ve čtvrtém století před Kristem, zakladatel racionálního lékařství Hippokratés z Kósu.
Pověst říká, že se i dcera Ptolemaia XII, královna Egypta Kleopatra VII, denně koupala v oslím mléce, aby zachovala své pleti krásu a mladistvý vzhled.Mimochodem, k zajištění takového množství mléka bylo zapotřebí nejméně 700 oslů.
Také Poppaea Sabina, druhá manželka římského císaře Nera, kterou historici starověku popisují, jako "krásnou ženu z Pompejí, která se stala pomocí intrik císařovnou", brala pravidelně sedací koupele v oslím mléce. Gaius Plinius Secundus, autor nejvýznamnější přírodovědné encyklopedie starého Říma, Naturalis historia, která byla dokončena v roce 77 n.l. a měla 37 svazků, popisuje prospěšnost oslího mléka: "Obecně se věří, že oslí mléko zbavuje vrásek v obličeji, činí pokožku jemnější a zachovává její bělost. Je známou skutečností, že některé ženy mají ve zvyku se jím omývat až sedmkrát denně."
Oslí mléko je vyjimečné obsahem prospěšných látek. Je přirozeně nealergenní a svým složením podobné mléku mateřskému. Za jeho pozitivní účinky na pleť jsou podle vědeckých studií zodpovědné především pro tělo důležité bílkoviny - proteiny, minerály, vitamíny A, B2, C a E, esenciální mastné kyseliny, bioaktivní enzymy a koenzymy, které pokožce dodávají výživu a správnou hydrataci. Důležitý je i obsah vitamínu C, kterého je v oslím mléce čtyřikrát více, než v kravském.
Oslí mléko obsahuje více laktoferinu, než kravské mléko a značné množství lysozymu, což jsou sloučeniny, které stimulují imunitu organismu. Pomáhají tak problémové pleti se získáním rovnováhy v boji proti ekzému, akné, psoriáze, nebo herpesu.