


Motar přímořský (Crithmum maritimum), kritamo, mořský fenykl, nebo staročesky stračí nůžka mořská, je vytrvalá, divoká bylina, která roste na skalách a útesech, nejraději v dosahu mořského příboje od Británie a Irska, přes západní pobřeží Evropy, v celém středomoří. Je dobře adaptována na sucho, protože její kořeny sahají hluboko pod zem.
Má chuťově výrazné listy, které obsahují velké množství vitaminu C a důležitých minerálních látek. Proto byly tyto rostlinky v minulosti vyhledávány a pojídány námořníky, jako prevence proti kurdějím a původ řeckého jména kritamo-ječmen, vychází z podobnosti semen motaru s touto obilninou.
Motar přímořský má výrazné léčivé vlastnosti a je proto po staletí oblíben v lidovém léčitelství. Díky vysokému obsahu jódu, a vitamínů E, C byl motar zmiňován již v prvním století řeckým lékařem a botanikem Pedaniusem Dioscoridesem v pětidílné encyklopedii De Materia Medica o bylinném lékařství.
Matar je močopudný, má detoxikační vlastnosti a pomáhá čistit krev od škodlivin. Je proto po staletí využíván na pročištění těla a léčbu jater.
Výtažky motaru mají obdivuhodnou schopnost obnovovat a zklidňovat pleť a dodávat ji tón a jas. Nacházejí tak uplatnění při výrobě přírodní kosmetiky, především v přípravcích proti stárnutí pleti.
Upozornění: Informace o vlastnostech a účincích bylin vycházejí z encyklopedií a herbářů. Jejich vlastnosti jsou pouze orientační. V žádném případě nejsou lékařským předpisem, nebo doporučením.