


Dobromysl krétská - Diktamos (Origanum dictamnus) je drobná, čtvrt metru vysoká trvalka, která má na svých drobných lístcích bílé chmýří, které může laikovi připomínat plíseň. Volně v přírodě roste divoce pouze na špatně přístupných místech, v horách a soutěskách řeckého ostrova Kréta. Dobromysl byl v minulosti sbírán krétskými mladíky pro své milé, jako dar a důkaz jejich neohroženosti a statečnosti.
Pro své silné antibakteriální, antivirové, protiplísňové a antioxidační vlastnosti, včetně schopnosti účinně pomáhat léčit drobná poranění, nebo podráždění pokožky, je tato endemická bylina od nepaměti velmi oblíbená a stala se součástí mnoha léčiv a kvalitních kosmetických přípravků.
Kvést můžeme vidět Diktamos pouze zde v horách Kréty ve vrcholném létě, v období prázdnin od června do srpna. Jméno dobromyslu Dictamnus, nebo Diktamos má původ ve slovech Dikti – jména hory na Krétě, poblíž které se měl podle legendy narodit nejmocnější z bohů Zeus a řeckého keř „thamnos“. Legenda vypráví příběh o divoké koze Kri-kri, postřelené otráveným šípem, která tak dlouho chodila spásat dobromysl, až šíp z rány vypadl a ona se vyléčila. Pravdou ale je, že zde na ostrově byla mnohokrát pozorována nemocná divoká zvířata, která Diktamos opravdu cíleně vyhledávala a spásala.
Také Aineias vděčí, podle bájí, za svůj život dobromyslu krétskému. Byl po Hektorovi druhým nejobávanějším protivníkem Řeků a také jediný velitel trojské armády, kterému se i se svým synem Askaniem podařilo z Troji uprchnout. Byl ale zasažen jedovatým šípem. Jeho matka Afrodita, však znala sílu dobromyslu a ránu mu bylinou intenzivně léčila. Zachránila mu tak nejspíš život.
Hippokrates doporučoval dobromysl jako hlavní léčebnou bylinu, především pak na žaludeční a trávicí problémy, revmatismus, artritidu a menstruační bolesti. Dobromysl byl na Krétě velmi populární v Mínojské době. Byl používaný jako velmi silný a účinný terapeutický nástroj.
Hlavní složkou esenciálního oleje z dobromyslu krétského je karvarol. V jeho těkavých složkách dominují triterpenové kyseliny (ursol, oleanol) a flavonoidy.
Už po mnoho generací pije naprostá většina Kréťanů denně čaj z místních endemických bylin – Cistu, Malotiry, Diktamonu, nebo jejich mixů, společně s tymiánovým medem a citronovou Verbenou. Odvary se dají pít teplé i studené a jsou neuvěřitelně lahodné. A ikdyž je každé zbytečné úmrtí smutné, o antivirových, preventivních a léčebných účincích krétských bylin nejspíš také vypovídá počet úmrtí na Krétě s Wuchanvirem(kovidem) v roce 2020. 20, slovy: dvacet lidí!
Jako léčivá bylina je dobromysl krétský v lidovém léčitelství využíván po generace k hojení drobných ran, nebo na zklidnění a zmírnění bolestí při porodu a kořenem Diktamonu se údajně léčil i zánět sedacího nervu neboli ischias. K léčení hadích uštknutí se pila šťáva z dobromyslu s vínem, dobromysl byl znám i jako účinný lék proti žaludečním potížím, revmatismu a bolestech při menstruaci, při smíchání se skořicí a tymiánovým medem účinně zklidňuje kašel.