Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
05.02.2021
Bylinky

Diktamos - Diova síla

Dobromysl krétský - Diktamos

Origanum dictamnus

Origanum dictamnus  je drobná, čtvrt metru vysoká trvalka, která má na svých drobných lístcích bílé chmýří, které může laikovi připomínat plíseň. Roste divoce na špatně přístupných místech, v horách a soutěskách řeckého ostrova Kréta. Dobromysl byl v minulosti sbírán krétskými mladíky pro své milé, jako dar a důkaz jejich neohroženosti a statečnosti.

Pro své silné antibakteriální, antivirové, protiplísňové a antioxidační vlastnosti, včetně schopnosti účinně pomáhat léčit drobná poranění nebo podráždění pokožky je tato  endemická bylina  od nepaměti velmi oblíbená a stala se součástí mnoha léčiv a kvalitních  kosmetických přípravků.

Kvést můžeme vidět Diktamos pouze v horách Kréty ve vrcholném létě, v období prázdnin od června do srpna.

Jméno dobromyslu Dictamnus, nebo Diktamos má původ ve slovech  Dikti- jména hory na Krétě, poblíž které se měl podle legendy narodit nejmocnější z bohů Zeus a řeckého keřdobromysl krétský „thadiktamnusmnos“. Legenda vypráví příběh o divoké koze Kri-Kri, postřelené otráveným šípem, která tak dlouho chodila spásat dobromysl, až šíp z rány vypadl a ona se vyléčila. Pravdou ale  je, že zde na ostrově byla mnohokrát pozorována nemocná divoká zvířata, která Diktamos opravdu cíleně vyhledávala a spásala.

Také Aineias vděčí, podle bájí, za svůj život dobromyslu krétskému. Byl po Hektorovi druhým nejobávanějším protivníkem Řeků a také jediný velitel trojské armády, kterému se i se svým synem Askaniem podařilo z Tróji uprchnout. Byl ale zasažen jedovatým šípem. Jeho matka Afrodita, však znala sílu dobromyslu a ránu mu bylinou intenzivně léčila. Zachránila mu tak nejspíš život.

Hippokrates doporučoval dobromysl jako hlavní léčebnou bylinu, především pak na žaludeční a trávicí problémy, revmatismus, artritidu a menstruační bolesti. Dobromysl byl na Krétě velmi populární v Mínojské době. Byl používaný jako velmi silný a účinný terapeutický nástroj.

Hlavní složkou esenciálního oleje z dobromyslu krétského je karvarol.  V jeho těkavých složkách dominují triterpenové kyseliny (ursol, oleanol) a flavonoidy.

Už po mnoho generací pije naprostá většina Kréťanů denně čaj z místních endemických bylin - Cistu, Malotiry, Diktamonu, nebo jejich mixů, společně s tymiánovým medem a citronovou Verbenou. Odvary se dají pít teplé i studené a jsou neuvěřitelně lahodné. O jejich antivirových preventivních léčebných účincích nejspíš také vypovídají úmrtí na Krétě s kovidem v roce 2020. 20, slovy: dvacet lidí!

Jako léčivá bylina je dobromysl krétský v lidovém léčitelství využíván po generace k hojení drobných ran, nebo na zklidnění a zmírnění bolestí při porodu a kořenem Diktamonu se údajně léčil i Ischias.  K léčení hadích uštknutí se pila  šťáva z dobromyslu s vínem, dobromysl byl znám i jako účinný lék proti žaludečním potížím, revmatismu a bolestech při menstruaci,  při smíchání se skořicí a tymiánovým medem účinně zklidňuje kašel.


 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

logo zásilkovnaOSOBNÍ ODBĚRlogo DPDIn time logologo visalogo mastercardlogo maestrologo bankovní převodlogo dobírka

| Vše o nákupu

V ČR doručujeme za 1-2 pracovní dny. V případě zpoždění Vás dopravce informuje pomocí SMS. Poštovné a balné je od 89 Kč, při osobním odběru, nebo nákupu nad 1500 Kč zdarma.

| Osobní odběr

zásilkovna 

Výdejna PROFIPLANTS s.r.o.

| ZÁKAZNICKÝ SERVIS
Mínojci.cz
© 2022 Minojci.cz - Všechna práva vyhrazena - Designed by Freepik
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz