- Štítky blogu
- krétská příroda
- Kréta
- přírodní kosmetika
- Krétské bylinky
- bylinky
- olivový olej
- Cestování po Krétě
- krétska kosmetika
- Tipy na aktivní dovolenou na Krétě
- olivy
- Přírodní řecká olivová kosmetika z Kréty
- Přírodní olivová kosmetika z Kréty
- Diktamos
- Aladania
- Krétská příroda
- Kam na Krétě
- archeologie
- krétské zvyky a obyčeje
- krétská kuchyně
- řecká kosmetika
- krétské tradice
- řecké tradice
- Východní Kréta
- Selinari
- Pravoslavný klášter
- řecká kuchyně
- historie Řecka
- Malia
- Archeologická Malia
- minojci
- zrdavý životní styl
- extra panenský olivový olej a jeho výroba
- přírodní čaje
- Aladanie
- Diktamnus
- řecké bylinky
- krétské byliny
- cestování po Krétě
- krétské čaje
- olivové krémy
- přístav
- Hersonissos
- Malotira
- cist
- diktamos
- malotira
- aloe
- krása-zdraví-ochrana
- Agarathos
Dejte nám prosím vědět, co se nepovedlo. Rádi Vám pomůžeme...
Video: Endemické byliny - opravdové bohatství Kréty
Dnes jsme v horách střední Kréty v zapadlé vsi s asi dvaceti stálými obyvateli. V této oblasti jsou ideální podmínky pro pěstování vzácných endemických rostlin, proto je většina místních obyvatel už po generace bylinnými farmáři. Bylinky mají rády horské podnebí, proto se za nimi musíme vydat trochu do kopce.
Naše výprava jede dvěma vozy. V Toyotě je doprovod a můj vůz řídí mezinárodně uznávaný odborník na byliny a extrakty z nich Mgr. Kastrinakis. Je už odpoledne, ale slunce v horách stále obstojně pálí. K tomu mně “El Profosore“ suše oznamuje, že musíme mít celou cestu naplno puštěné topení, abychom neuvařili motor, který nám snad pomůže svou brzdnou silou nazpátek z kopce dolů, protože čtyřicet let starý ruský vůz moc dobře nebrzdí. Kdo žil v socialismu není udiven, mě však opravdu vadí, že na žádných dveřích není ovládání oken a když mi začala měknout tvrdá pryž na rukojeti kamery, věděl jsem, že je potřeba, alespoň na chvíli vystoupit.
Při první zastávce nás překvapilo, jak jsou políčka ve stráni dobře ukryta.
Mgr Kastrinakis: „Jsme v horách asi 600 metrů nad mořem. Tady máme jedno z políček, kde se pod pravidelným dohledem pěstují místní byliny, z kterých se po vhodně načasované sklizni a jejich usušení extrahují účinné látky pro kosmetiku OLIVE. Místní farmáři zde využívají postupy organického pěstování v přirozeném horském prostředí stejně, jak to dělali generace jejich předků a získávají tak pro nás byliny nejvyšší jakosti.“
„Nyní jsme ve o pár desítek metrů po svahu výš, na dalším políčku s jinými kultivary. Každá bylinka totiž vyžaduje mírně odlišné podmínky. Můžeme zde vidět například verbenu, trávu s příjemnou citronovou vůní a tam na druhé straně a o trochu níž oregano a levanduli. Tady na stráni začíná růst další místní endemit cist krétský, který má také rád horské podnebí. Rostliny zde mají ideální podmínky k růstu a my jim pouze pomáháme tím, že jim dodáváme navíc trochu vláhy. Dešťovou vodu zadržujeme a svádíme do nádrží zde ve svahu. Rostliny tady nic víc ke svému růstu nepotřebují.“
Nejvíc mne ničí to otáčení a couvání v nebrzdícím autě.
„Jsme opět kousek výš a tady pěstujeme krétský horský čaj, endemickou bylinu Kréty zvanou Malotira, která vyžaduje k dobrému růstu horské podmínky nadmořské výšky alespoň 700 metrů nad mořem. Jak vidíte, zde, a i na předešlých místech, naše produkce je soustředěna na více malých ploch, kde k pěstování není potřeba žádná mechanizace, vše je prováděno ručně. Nepoužíváme žádné pesticidy ani hnojiva, bylinkám dodáváme pouze vodu. Pokoušíme se jim co nejvíce napodobit původní přirozené prostředí výskytu, bez škodlivých vlivů a zásahů člověka.“
„Jsme o patro a dalších pár desítek metrů výš u kultivarů Diktamonu, neboli dobromyslu krétského. Léčebné využití této endemické byliny je dobře známo již od starověku. V minulosti bylo mnohokrát pozorováno, jak nemocná divoká zvířata vyhledávají tuto bylinu, aby ji spásala. Síla Diktamonu spočívá v antibakteriálních, protiplísňových a detoxikačních vlastnostech a schopnosti účinně pomáhat léčit drobná poranění. Farmáři, kteří mají tyto plochy na starosti, používají pouze přírodní pěstební postupy, aby se tak co nejvíce přiblížili původním podmínkám růstu.“
„Rád bych ještě dodal, že všechny byliny, které jsme tady viděli, jsou pěstovány biologicko-dynamickým způsobem, tedy vlastně stejně, jak to dělali generace našich předků. A stejně tak sklizeň probíhá většinou v období úplňku, kdy v sobě rostliny mají pro člověka největší koncentraci prospěšných látek.“
Jedeme zpátky do vsi, kde se ještě podíváme, jak se bylinky suší.
„Sklizené a očištěné byliny se již sto dvacet let přivážejí sem, do této malé sušárny. Rozloží se na sítě a suší se jen přirozenou cirkulací suchého vzduchu, bez dalšího tepelného zdroje. Vzduch může k bylinám rovnoměrně z obou stran a ty neztrácejí žádné ze svých účinných látek. Následně se pak pouze zabalí a odvezou k nám na extrakci.“
Obliba krétských bylinek a extraktů z nich ve světě neustále roste a zvětšuje se i jejich podíl v lécích a léčebných přípravcích proti virovým onemocněním. A to je určitě v této složité nemocné době dobrá zpráva.
.