Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

Video: Rethymno - procházka starým městem

Na severozápadním pobřeží Kréty, na půl cesty mezi Irákliem a Chánií, leží starodávný přístav a po staletí oblíbené letovisko, správní centrum stejnojmenné prefektury, třicetitisícové Rethymno. Svou asi hodinovou procházku jsme začali u metropolitního kostela na starém městě a máme v plánu dojít úzkými uličkami k přístavu a středověké benátské pevnosti Fortezza. 
Rethymno má dlouhou a bohatou historii. Archeologické nálezy dokládají zdejší osídlení již v mínojské době, tedy asi   tři tisíce let před naším letopočtem a zdejší přístav je písemně zmiňován již v pátém století před Kristem. Město, které bylo pod nadvládou Benátčanů a později i Turků, získalo v průběhu staletí pověst centra umění a vzdělanosti. Působí zde Fakulta sociálních studií Krétské univerzity, jsou zde kromě několika divadel a muzeí, i čtyři velké kostely a pět mešit. I když bylo Rethymno, spolu s celou Krétou, pod správou Benátské Republiky již od roku 1204, největšího rozmachu dosáhlo až v průběhu šestnáctého století.  Díky své poloze, na půl cesty mezi Chánií a Irákliem, se stalo dalším obchodním centrem oblasti. Postupně se zavezl mělký záliv na východní straně města, kde pak v blízkosti přístavu vznikly nové parcely pro výstavbu honosných šlechtických i městských domů. Díky celkové prosperitě a rostoucímu obchodu město bohatlo a bylo nutné jej i začít účinněji chránit před stále častějšími nájezdy pirátů. 
V průběhu Osmansko-benátské války, kolem roku 1575, byla vybudována v centru města na vrcholu Paleokastro rozsáhlá citadela, mohutná pevnost, v které by se v případě vnějšího ohrožení, mohlo obyvatelstvo ukrýt.   
Nás zde zaujal tento bohatý porost. Při bližším pohledu jsme zjistili, že na zdech pevnosti velmi dobře prosperuje zajímavá a pro tělo nesmírně prospěšná bylina kritamo, s českým názvem motar přímořský. Pro svůj vysoký obsah vitamínu C a dalších účinných látek je motar od nepaměti využíván v lidovém léčitelství a místní přírodní kosmetice.  Námořníkům v minulosti motar pomáhal při dlouhých plavbách jako prevence proti kurdějím. Zde na ostrove je i pro svou výraznou chuť často používán jako součást čerstvých salátů.
Rethymno je pohostinné přívětivé město plné pozoruhodných památek a krásných míst, z nichž jsme většinu nestihli při své krátké procházce navštívit. Máme tak alespoň dobrý důvod se sem vrátit.
Procházíme kolem archeologického muzea na místo letních setkávání, náměstí Mikrasiaton s dominantou mešitou Neratze. Tady naše procházka končí. Tak na shledanou příště...

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

logo zásilkovnaOSOBNÍ ODBĚRlogo DPDIn time logologo visalogo mastercardlogo maestrologo bankovní převodlogo dobírka

| Vše o nákupu

V ČR doručujeme za 1-2 pracovní dny. V případě zpoždění Vás dopravce informuje pomocí SMS. Poštovné a balné je od 89 Kč, při osobním odběru, nebo nákupu nad 1500 Kč zdarma.

| Osobní odběr

zásilkovna 

Výdejna PROFIPLANTS s.r.o.

| ZÁKAZNICKÝ SERVIS
Mínojci.cz
© 2022 Minojci.cz - Všechna práva vyhrazena - Designed by Freepik
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz