- Štítky blogu
- krétská příroda
- Kréta
- přírodní kosmetika
- Krétské bylinky
- bylinky
- olivový olej
- Cestování po Krétě
- krétska kosmetika
- Tipy na aktivní dovolenou na Krétě
- olivy
- Přírodní řecká olivová kosmetika z Kréty
- Přírodní olivová kosmetika z Kréty
- Diktamos
- Aladania
- Krétská příroda
- Kam na Krétě
- archeologie
- krétské zvyky a obyčeje
- krétská kuchyně
- řecká kosmetika
- krétské tradice
- řecké tradice
- Východní Kréta
- Selinari
- Pravoslavný klášter
- řecká kuchyně
- historie Řecka
- Malia
- Archeologická Malia
- minojci
- zrdavý životní styl
- extra panenský olivový olej a jeho výroba
- přírodní čaje
- Aladanie
- Diktamnus
- řecké bylinky
- krétské byliny
- cestování po Krétě
- krétské čaje
- olivové krémy
- přístav
- Hersonissos
- Malotira
- cist
- diktamos
- malotira
- aloe
- krása-zdraví-ochrana
- Agarathos
Dejte nám prosím vědět, co se nepovedlo. Rádi Vám pomůžeme...
Video: Rethymno - procházka starým městem
Na severozápadním pobřeží Kréty, na půl cesty mezi Irákliem a Chánií, leží starodávný přístav a po staletí oblíbené letovisko, správní centrum stejnojmenné prefektury, třicetitisícové Rethymno. Svou asi hodinovou procházku jsme začali u metropolitního kostela na starém městě a máme v plánu dojít úzkými uličkami k přístavu a středověké benátské pevnosti Fortezza.
Rethymno má dlouhou a bohatou historii. Archeologické nálezy dokládají zdejší osídlení již v mínojské době, tedy asi tři tisíce let před naším letopočtem a zdejší přístav je písemně zmiňován již v pátém století před Kristem. Město, které bylo pod nadvládou Benátčanů a později i Turků, získalo v průběhu staletí pověst centra umění a vzdělanosti. Působí zde Fakulta sociálních studií Krétské univerzity, jsou zde kromě několika divadel a muzeí, i čtyři velké kostely a pět mešit. I když bylo Rethymno, spolu s celou Krétou, pod správou Benátské Republiky již od roku 1204, největšího rozmachu dosáhlo až v průběhu šestnáctého století. Díky své poloze, na půl cesty mezi Chánií a Irákliem, se stalo dalším obchodním centrem oblasti. Postupně se zavezl mělký záliv na východní straně města, kde pak v blízkosti přístavu vznikly nové parcely pro výstavbu honosných šlechtických i městských domů. Díky celkové prosperitě a rostoucímu obchodu město bohatlo a bylo nutné jej i začít účinněji chránit před stále častějšími nájezdy pirátů.
V průběhu Osmansko-benátské války, kolem roku 1575, byla vybudována v centru města na vrcholu Paleokastro rozsáhlá citadela, mohutná pevnost, v které by se v případě vnějšího ohrožení, mohlo obyvatelstvo ukrýt.
Nás zde zaujal tento bohatý porost. Při bližším pohledu jsme zjistili, že na zdech pevnosti velmi dobře prosperuje zajímavá a pro tělo nesmírně prospěšná bylina kritamo, s českým názvem motar přímořský. Pro svůj vysoký obsah vitamínu C a dalších účinných látek je motar od nepaměti využíván v lidovém léčitelství a místní přírodní kosmetice. Námořníkům v minulosti motar pomáhal při dlouhých plavbách jako prevence proti kurdějím. Zde na ostrove je i pro svou výraznou chuť často používán jako součást čerstvých salátů.
Rethymno je pohostinné přívětivé město plné pozoruhodných památek a krásných míst, z nichž jsme většinu nestihli při své krátké procházce navštívit. Máme tak alespoň dobrý důvod se sem vrátit.
Procházíme kolem archeologického muzea na místo letních setkávání, náměstí Mikrasiaton s dominantou mešitou Neratze. Tady naše procházka končí. Tak na shledanou příště...